Vizuální podoba veřejného prostoru
Základní doporučení v kostce pro fungující a atraktivní veřejný prostor
Dbejte na čistotu a zachovalost
Chovejte se k veřejnému prostranství a k fasádě domu se stejnou pečlivostí, s jakou se věnujete svému bytu. Někdy stačí prostor uklidit či vyčistit a hned působí nově.
Fasáda není billboard
Šaty dělají člověka. A fasáda dělá dům. Na fasádu nepatří žádné reklamy a už vůbec ne velkoformátové nápisy. Tyto prvky nabourávají celkový dojem. Myslete na to, že váš dům je součástí celku.
Obraťte se na oddělení architektury
Nevíte, jaké úpravy budovy a jejího okolí zvolit, aby měly na veřejný prostor nejlepší možný dopad? Obraťte se na oddělení architektury. Rádi vás nasměrujeme a pomůžeme.
Nechte úpravy navrhnout odborníky
Úpravy fasády si nechte zpracovat architektem. Stejně tak na podobě prostoru okolo domu pracujte s odborníky. Chodníky, lavičky, stromy, záhony – i těm je potřeba věnovat náležitou pozornost, od návrhu až po jejich umístění. Hledejte profesionála se zkušenostmi či s dobrými referencemi. Nechte si poradit. Předejte mu manuál jako součást zadání.
Pravidlo 10 % pro jemné barvy
Dbejte na to, aby syté barvy zabíraly maximálně 10 % fasády. Jejich kompozice musí respektovat geometrii budovy. Barvy nechte krajině. Svět kolem nás je dost barevný a není potřeba ho překřičet barevnými domy. Zejména bytové domy jsou díky své ploše velmi výrazné při pohledu na město z dálky či z okolních kopců.
Zodpovědně k ulici
Ulice je veřejný prostor, který by měl dobře sloužit všem. Rozmístění laviček, odpadkových košů, lamp veřejného osvětlení a dalšího mobiliáře musí být řešeno komplexně ve vztahu ke zbytku ulice. Použité materiály musí být trvanlivé a odolné. Vyvarujte se levných náhražek a napodobenin přírodních materiálů.
Reklama musí respektovat architekturu
Reklama nesmí překrývat architekturu domu a přebíjet jeho vzhled. Může se však stát jeho příjemným doplňkem.
Spolupracujte s profesionály
Usnadněte si to. Předejte tento manuál jako součást zadání svému architektovi, designérovi, zahradníkovi a dalším odborníkům a dodavatelům.
Méně je více
Nesnažte se dům za každou cenu a na sílu ozvláštnit. Jednoduchostí dosáhnete čistoty a necháte vyniknout podstatné části, jako jsou vstup do domu, plastické prvky fasády či celková geometrie domu. Jednoduchost = přehlednost.
Inspirace a pozitivní příklady z Kopřivnice
Dům dětí a mládeže, Kopřivnice
Řešení fasády zachovává průběžné pásy oken s barevnými meziokenními vložkami. Tmavé okenní rámy jsou velmi nenápadné a díky jednobarevné bílé fasádě vyniká hravě barevný mobiliář. Decentní nápis nad vstupem je proveden v jednoduchém, dobře čitelném fontu bez nadbytečných sdělení.
Bytový dům, ul. Kpt. Nálepky, Kopřivnice
Věžový dům s 11 nadzemními podlažími je ukázkou decentního přístupu, který zachovává krytý ochoz v přízemí a tím domu ponechává určitou lehkost. Světle zemitý odstín fasády doplňuje tmavší odstín podporující pruhy jednotlivých pater, zachovány jsou i ustupující meziokenní části.
MŠ I. Šustaly, Kopřivnice
Dobrý příklad kombinace modřínového dřeva a světlé omítky. Ztvárnění fasády respektuje geometrii domu, opakování dřeva, čistě bílé omítky a skla působí celkově harmonicky a dává vyniknout racionální geometrii domu. Skleněné plochy v sobě mírně zrcadlí okolí, čímž se rozbíjí zdánlivá fádnost velkých ploch.
Postup schvalování
1. Návrh projektu
Ve spolupráci s vaším architektem či designérem navrhněte vámi zamýšlenou stavební úpravu či stavbu. Nechte se inspirovat tímto manuálem a předejte jej spolu se zadáním svému dodavateli.
2. Konzultace
Přijďte návrh zkonzultovat na oddělení architektury města z hlediska barevného a materiálového řešení, a na stavební úřad z hlediska souladu se zákonem.
3. Povolení
Vyžaduje-li váš záměr povolení stavebního úřadu, podejte žádost o příslušný souhlas či rozhodnutí. S přesným obsahem dokumentace vám poradí váš projektant či přímo stavební úřad.
4. Realizace
Dle povolené dokumentace celý záměr zrealizujte. Dejte si záležet na výběru kvalitního dodavatele, neboť na detailech záleží!